Antoryum Çiçeği

Flamingo çiçeği olarak da bilinen antoryum, tropikal bölgelere özgü olması sebebiyle iç mekân sıcaklıklarına kolaylıkla uyum sağlar. Bitkinin çiçekleri uzun ömürlüdür. Doğru bakım uygulandığı sürece gövdenin üzerindeki çiçekler tazeliğini hep korur. Yaprakların parlak koyu yeşili, parlak mumsu yapıda ve ateş kırmızısı olan çiçeği ile hoş bir kontrast oluşturur. Bitkinin hem yaprakları hem de çiçeklerinin yüzeyi cilalanmış gibi görünür. Bu sebeple dünyanın birçok yerinde antoryum çiçeği, ressamın paleti olarak da adlandırılır. Bitki ile yeni tanışanlar ilk bakışta bu parlak görünüm sebebiyle bitkinin yapay mı gerçek mi olduğunu merak edebilir. Antoryumlar yıl boyunca çiçek açabilir. Çiçeklenme dönemi ise iki ile üç ay arasında sürer.

Sevdiklerinizi Antoryum ile Mutlu Edin

Kırmızı antoryum çiçeği sevgiyi ve dostluğu ifade eder. Birçok felsefeye göre eve şans getiren çiçekler arasında yer alır. Bu nedenle eşiniz veya arkadaşlarınız için en iyi seçeneklerden birisidir. Şans getirdiğine inanılan bu çiçeği yeni işe başlayan bir arkadaşınıza hediye edebilirsiniz. Şanslı başlangıçların çiçeği kabul edilen antoryumu yeni bir eve taşınan sevdikleriniz için de değerlendirebilirsiniz. Ayrıca antoryum çiçek ve yaprakları, egzotik kırmızı ve parlak yeşili ile evinize bir tutam lüks katar. Parlak renkli saksılarla birleştirildiğinde, evinizin dekorasyonunu güzelleştirir. Bu sebeple kendiniz için de bu çiçeği düşünebilirsiniz. Özellikle konukseverliği temsil eden koyu yeşil yaprak ve kırmızı çiçekler, misafirleriniz için güzel bir karşılama oluşturabilir. Kırmızı çiçeklerin tamamı gibi antoryum da romantizmi çağrıştırabilir. Bu sebeple Sevgililer Günü ve yıldönümlerinde sevgiliniz için de bu çiçeği sipariş edebilirsiniz. Antoryum fiyatları ile de oldukça avantajlıdır. Ayrıca bakımı en kolay olan saksı bitkileri arasında yer alır.

Tüm Detaylarıyla Antoryum Bakımı

  • Antoryum yüksek miktarda ışığa ihtiyaç duyar. Ancak, ideal koşulların oluşturulması için doğrudan güneş ışığına gerek yoktur. Bitkiler ve yapraklar, dolaylı ışığın tüm seviyelerini tolere eder. Daha düşük ışık seviyesinde büyüyen bitkilerde daha az çiçek oluşur ve oluşan çiçekler daha yavaş büyür. Ancak yaprakları yakabilecek kadar doğrudan ışık alması da uygun değildir. Bu sebeple çiçeğinizi yarı gölge bir alana konumlandırmanız en iyi seçenek olabilir.
  • İdeal sulama tüm saksı bitkilerinde olduğu gibi antoryumda da önemlidir. Fazla su, kök çürüklüğüne, az su ise bitkinin kurumasına neden olabilir. Bu sorunu önlemek için çiçeğinize haftada yarım fincan su verebilirsiniz. Bunun haricinde, haftada beş adet buz küpünü çiçeğin toprağına yerleştirerek sulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Yeni çiçekler aynı gövde üzerinden çıkamayacağı için solmuş çiçekleri, bitkinin tabanındaki saptan budayarak alabilirsiniz. Böylece bitkiniz yeni çiçeği geliştirmek için daha fazla enerji harcayabilir. Aynı şekilde kahverengiye dönüşmüş yaprakların budanması da oldukça faydalıdır. Çoğu durumda kahverengi yaprakları elinizce nazikçe çekerek çıkarabilirsiniz. Ancak, yapraklar kolay ayrılmazsa steril bir makas yardımıyla da budama işlemini tamamlayabilirsiniz.
  • Antoryumlar için sıcaklık da önemlidir. Evinizin içindeki sıcaklık sizin için uygunsa muhtemelen çiçeğiniz için de uygun olur. Çiçek büyüdüğü aylarda daha fazla sıcaklığa, dinlenme zamanı geldiği kış aylarında ise daha fazla serinliğe ihtiyaç duyar. Bu sebeple iç mekan koşullarına kolaylıkla uyum sağlar. Ancak çiçeğin, klima ve kalorifer gibi ısıtma sistemlerine yaklaştırılmamasına özen gösterilmesi gerekir.
  • Antoryum çoğaltılması en kolay çiçeklerden birisidir. Gövde kısmından gelişen yavru kök, haziranın ortasından yaz sonuna kadar steril bir makas yardımıyla kesilerek yeni bir saksıya dikilebilir. Dikim işleminden ortalama bir ay geçmesinin ardından kök filizlenerek büyümeye başlar.