Çiçek

Cenaze

Filtrele
Temizle

Filtrele

Cenaze Çiçekleri

Hayat sürekli olarak bir döngü içerisindedir. Bir yandan doğumlar gerçekleşirken bir yandan da kayıplar verilir. Bu döngü her ne kadar standart ve yaşanacağı belli bir döngü de olsa, insani duygularımız nedeni ile kayıplara üzülür, yas tutarız. Sevdiklerini kaybeden kişilerin tek dayanağı ise ailesi, arkadaşları ve dostlarıdır. Sevdikleri sayesinde tekrardan ayağa kalkıp güçlü olmaya devam edebilirler. Bu sebeple kayıplar yaşayan sevdiklerimize onları ne kadar önemsediğimizi, yalnız olmadıklarını hissettirmemiz gerekir. Cenaze için çelenk göndermek, çok eskiden beri var olan bir gelenektir. Sevdiklerini çiçeklerle uğurlamak bütün kültürlerde yer alan genel bir olgudur. Mutlu günlerde gönderilen çiçeklerin mutluluğu paylaştığı gibi cenazelerde gönderilen çiçekler de hüznü, acıyı paylaşır.

Özellikle cenaze merasimlerine katılamayan yakınların tercih ettiği cenaze çelenkleri, sevdiklerinizin en zor gününde acısını bir an olsun hafifletebilmek için, duygularınızı ifade edebileceğiniz çiçek çeşitleri ile 444Çiçek’te özel olarak hazırlandı.

Cenaze çiçeği nasıl olmalıdır?

Çiçek göndermek sözsüz iletişimin en etkili ve herkesçe bilinen yoludur. 

Cenazelere göndermek için genellikle ayaklı sepetler tercih edilir. Bunlar genellikle 2 metre boyunda olan, tek renkli çiçeklerle oluşturulmuş, veya bir buçuk ile iki metre arasında boyu değişebilen 2 ayaklı çelenklerdir.

Çelenklerde en çok kullanılan çiçek gerberadır. Sadece ve şık oluşları nedeni ile cenazelere uygun bir görünüm sağlayabilirler. Kırmızı, beyaz, sarı veya pembe renkli çiçeklerden oluşturulan ayaklı cenaze çelenkleri bulunur. Bunun haricinde iki ayaklı cenaze çelenklerinde kırmızı ve beyaz renkleri ağırlıklı olarak tercih edilirken, ayaklara kadar uzanan yeşil yapraklar bulunur.

Ölüm hayatın bir parçası olsa da her kayıp erkendir. Bu sebeple yakınlarımızı kaybetmek tarifsiz acılar verir. Çok sevdiğimiz bir yakınımızı bir daha göremeyecek olmak çok üzücüdür. İnsanlar böyle zamanlarda başka sevdiklerinden destek alırlar. Yalnız olmadıklarını, sevildiklerini ve önemsendiklerini hatırlamak iyi gelir. Ne kadar sevildiğini bilse de böylesine bir kayıp yaşarken tekrardan hatırlamak kişinin moralini biraz yerine getirecek durumu atlatmasına yardımcı olacaktır.

Kayıp yaşayan birini teselli etmek de sevdikleri tarafından oldukça zordur. Çünkü böyle zamanlarda insanlar ne diyeceklerini bilemez, kelimeleri seçemezler. Ne söyleseler eksik gelecekmiş gibi olur. Yer yer daha çok üzmekten yer yer de duyarsız gibi görünmekten çekinirler.

Böyle durumlarda çiçekler benzersiz kurtarıcılardır. Çiçekler, doğanın bizlere her güzel canlının bir gün toprağa karışacağını hatırlatma şeklidir. Mükemmel görünümlerinin ardında saf duyguları, temiz mesajları taşırlar.

Cenazeye çelenk göndermek, onu anmanın, sevildiğini herkese göstermenin naif bir yoludur.

Cenaze evine çiçek gönderirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Cenaze çelenginde dikkat edilmesi gerekilen unsurlar söyledir;

#1 Eğer çiçeği cenaze evine değil de mezarlığa gönderecekseniz, cenaze töreni gerçekleşmeden önce göndermeli, çiçeğin üzerine mutlaka kim tarafından geldiği belirtilecek bir mesaj bırakmalısınız.

#2 Cenazeye gönderilecek çiçeklerin çok süslü olmaması gerekir. Cenazeler için özel tasarlanmış çiçekleri tercih edebilirsiniz.

#3 Cenazeye çelenk göndermek istiyorsanız öncesinde defin yapılacak yerin buna izin verip vermediğini öğrenmeniz gerekir. Eğer mezarlık çelenk kabul etmiyor ise cenaze evine daha mütevazi bir çiçek gönderebilirsiniz.

Sevdiklerinizin zor zamanlarında yanlarında olduğunuzu göstermek için, cenaze çelenk çeşitlerini 444Çiçek.com’dan temin edebilirsiniz.