Filtrele
Temizle

Filtrele

Guzmanya

Guzmanya, alternatif bitkilerden daha farklı görünüm sunan çiçeklere sahiptir. Bitkinin çiçeği gövdeden yükselerek bir huni görünümü oluşturur. Parlak renkli iç içe geçmiş çiçeğin renkli yaprakları, yeşil yapraklarla hoş bir zıtlık sunar. Çiçeklerde genellikle kırmızı renk hakimdir. Ancak sarı, beyaz, mor ve alacalı renklerde çiçek açan çeşitleri de mevcuttur. Büyük çiçekleri, ince dalları olan parlak renkli guzmanya bitkisi, 70 cm uzunluğuna kadar büyüyebilir. Bitki yaz mevsiminde çiçek açar. Uygun bakım şartları oluşturulduğunda çiçekler 6 aya kadar tazeliğini ve canlılığını korur. Bu sırada çiçeğin dibinde yeni fideler yetişmeye başlar. Yeni fideler sayesinde bitki kolaylıkla çoğaltılabilir ve uzun yıllar yaşayabilir. Bitki yeşil yapraklarının bolluğu sayesinde gece boyunca ortama oksijen sağlar. Gündüzleri de havayı temizleyen iç mekân bitkileri arasında ilk sıralarda yer alır.

Bereketin Sembolü Guzmanya Çiçeği Kime Gönderilir?

 • Guzmanya bitkisi bereket, bolluk ve mutluluğu sembolize eder. Bu sebeple bir nevi yeni başlangıçların çiçeğidir.
 • Yeni eve taşınan bir aileye, yeni çalışmaya başlayan dostlara hediye edilebilir.
 • Sadece kadınlara değil, erkeklere de hediye edilebilecek çiçekler arasındadır. Örneğin babanızın ofisine bu çiçeği hediye olarak gönderebilirsiniz.
 • Hoş renkleri ve sıra dışı görünümüyle çalışma motivasyonunu artırır. İş molalarında çiçekle ilgilenmek işe daha kolay odaklanmanızı sağlar. Bu sıra dışı görünüm, evlerin dekorasyonunu da zenginleştirir.
 • Hem şık görünümü hem de havayı temizleme özelliği sebebiyle çiçeği kendiniz için de satın alabilirsiniz.
 • Uzun yıllar canlılığını koruyan guzmanyayı özel günlerde annenize de hediye edebilirsiniz. Bitkinin kırmızı renklerdeki yaprakları başarı, bolluk ve mutlulukla birlikte romantizmi de ifade eder.
 • Güzel bir not ekleyerek, yıldönümünde ve Sevgililer Günü’nde guzmanya çiçeği eşinize de gönderebileceğiniz güzel hediyelerden birisidir. Böylece ona sevginizi en nazik şekilde ifade edebilirsiniz. Kalıcı ve uzun ömürlü olacak çiçeğinizle, sevdiklerinizin her gün sizi hatırlamasını sağlayabilirsiniz.

Guzmanya Bakımı İçin İpuçları

 • Guzmanya bakımı en kolay çiçekler arasındadır. Ancak, toprağının sürekli ıslak kalması köklere zarar verebilir. Bu sorunu engellemek için sulama programına ve bakıldığı ortamın hava sirkülasyonuna özen gösterilmesi gerekebilir. Bunun için gözenekli ve hava alan saksılar kullanabilirsiniz. Ayrıca, dönem dönem toprağı karıştırarak, toprağın hava almasını sağlayabilirsiniz.
 • Toprağın kuruluğunu kontrol ederek çiçeğinizi sulayabilirsiniz. Kış dönemlerinde çiçekler dinleme evresine geçtiği için sulama sıklığını daha az aralıklarla programlayabilirsiniz. Yaz aylarında ise çiçeğin su ihtiyacı artar. Kullanılan suyun toprağın her bölümüne ulaşmasına özen gösterebilirsiniz. Ayrıca, her sulama zamanı aynı miktarda su kullanmaya ve sulama işlemini günün aynı saatlerinde gerçekleştirmeye dikkat edebilirsiniz.
 • Guzmanya çiçeği, tropik iklime aittir. Bu sebeple, 15 derecenin altındaki sıcaklıkları sevmez. Çiçeğinizin 15 ile 26 derece arasındaki sıcaklıklarda bakılmasına özen gösterebilirsiniz. Ayrıca guzmanya nemi en çok seven çiçeklerden birisidir. Bu sebeple odanızın havasının çok kuru olmamasına dikkat edebilirsiniz. Odanızın havası çok kuruysa çiçeğinizi banyo ve mutfağa konumlandırabilirsiniz. Ayrıca, oda nemlendiriciler ve çiçekler için özel olan nem tepsileri de ihtiyaç duyulan nemin elde edilmesi için oldukça faydalıdır.
 • Çiçeğinizi yarı gölge ve hafif güneş alan yerlere yerleştirebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında doğrudan güneş ışığından uzak konumlandırmaya dikkat etmelisiniz.
 • Çiçek solduktan sonra guzmanya çoğaltma işlemi için en elverişli zamandır. Çiçek, gövdenin dip kısmından yeni yavrular verir. Yeni yavruları gövdeden ayırmadan önce solmuş çiçeği steril bir makasla kesebilirsiniz. Ardından da yavruları gövdeden rahatlıkla ayırabilirsiniz. Köklerin havasız kalmaması için yavruları ayırdıktan sonra yarım litrelik küçük saksılara dikebilirsiniz. Bu aşamada ağaç kabuğu gibi malzemelerle zenginleştirilmiş olan toprakları kullanabilirsiniz.