Filtrele

İç Mekan Bitkileri

İç mekan bitkileri, bakımı kolay olduğu, sağlığa fayda sağladığı ve çeşitli dekorasyon temalarında kullanılabildiği için sıklıkla tercih edilen bitkiler arasında yer alır. Dört mevsim boyunca yeşil kalan bu bitkiler, parlak yaprakları ile kapalı alanları aydınlatır ve bulunduğu alandaki herkese enerji verir. Çiçekli seçenekler ise dekorasyona renk katar. Kapalı alanlarda yetiştirildiği için salon bitkisi olarak da adlandırılan iç mekân bitkilerinin en çok tercih edilen seçeneklerini schefflera, yucca, kraton, dracena gibi yeşilin her tonunu taşıyan türlerin yanı sıra orkide, antoryum ve guzmanya oluşturur. Her biri kendine özel bakım isteyen bu seçeneklerin çiçekli olanları genellikle bahar aylarında açar. Üzerindeki çiçekler yaklaşık dört ay süresince taze kalır. Daha sonra dinlenmeye geçer. Yeşil bitkiler ise uygun şartlar oluşturulduğu müddetçe tüm yıl yeşil kalmaya devam eder. Büyük boy iç mekân bitkilerinin boyu 180 cm’ye kadar uzayabilir. Bu sayede evinizde bir yeşil alan oluşturmanıza yardımcı olur. Seçeneklerin her birisi dekorasyona katkıda bulunmakla kalmaz. Aynı zamanda, odanızın havasını temizler ve nem seviyesinin ideal düzeyde tutulmasına katkı sağlar. 

Sevdikleriniz İçin İç Mekan Bitkileri

eşil bitkiler hem ev hem de ofis dekorasyonunu zenginleştirir. Uzun ömürlü olmaları sebebiyle tüm bu bitkiler sevdiklerinize uzun süre eşlik eder. Dekorasyona sizden bir parça eklemek, sevdiklerinizin sizi sürekli hatırlamasına da katkı sağlar. Sağlığı, huzuru, bolluğu sembolize eden tüm yeşil bitkileri ailenize hediye edebilirsiniz. Her biri sadece kadınlara değil, erkeklere de hediye olarak gönderilebilir. Bu sebeple babanız veya eşiniz için bir hediye düşünüyorsanız, yeşil bitkilere göz atabilirsiniz. Çiçekli iç mekân bitkileri ise çoğunlukla güzelliği ve pozitifliği sembolize eder. Zarafeti, güzelliği simgeleyen orkide, özel birine düşüncelerinizi ifade etmenizin en nazik yolunu sunar. Yaşam alanlarına enerji ve asalet getirir. Bu sebeple rengarenk orkide çiçeklerinden birisini eşinize veya annenize hediye edebilirsiniz. Barış çiçeği ve antoryum ise romantizmle bağlantılı bir güzelliğe sahiptir. Antoryumun çiçekleri kalbi andırır. Bu sebeple Sevgililer Günü ve yıldönümlerinde bu çiçekle eşinizi mutlu edebilirsiniz.

İç Mekan Bitkilerinin Bakımı

  • Yeşil iç mekan bitkilerinin tamamının toprağının kuru kalmaması önemlidir. Bu sebeple bitkilerinizin toprağını ara sıra kontrol edebilir, kuruluk durumuna göre bir sulama programı oluşturabilirsiniz. Sulama zamanının geldiğini toprağın üst kısmının yüzde 25’inin kuru olmasından anlayabilirsiniz.

  • Hem yeşil hem de çiçekli iç mekan bitkileri ışığı sever. Bu sebeple her birini ışık alabileceği bir yere konumlandırmak fayda sağlar. Ancak yaprak yanıklarının önüne geçmek için güneş ışığının doğrudan bitkinizin üzerine yansımamasına özen gösterebilirsiniz.

  • Bitkilerin hepsi nemi sever. Bu sebeple odanızın havasının çok kuru olmamasına dikkat edebilirsiniz. Eğer havadaki nem çok düşükse bitkinizin yapraklarına zaman zaman su püskürtebilirsiniz. Ayrıca çakıl taşları kullanılmış nem tepsileri de bitkilerin bakımı için oldukça faydalıdır. 

  • Çiçekli bitkiler, yeşil bitkilere göre farklı şekillerde sulanır. Bu sebeple çiçeğinizin özelliklerini araştırarak ihtiyaç duyulan sulama şekline karar verebilirsiniz. Örneğin orkide, nadir sulanması ve sulanırken dikkat edilmesi gereken çiçeklerdendir. Nemi çok sevmesine rağmen fazla sulama çiçeklere zarar verebilir. Orkide için en iyi sulama yöntemi buz küplerinin toprağa eklenmesidir. Haftada bir kere, iki veya üç buz küpünü orkidenizin toprağına yerleştirerek, toprağın ihtiyaç duyduğu suya erişmesini sağlayabilirsiniz. 

  • Hem çiçekli hem de yeşil iç mekân bitkilerinizde zayıflamış, çürümüş yaprakları ve dalları temizleyebilirsiniz. Bu sayede bitkileriniz yalnızca büyümeye odaklanır ve gelişimini çok daha rahat bir şekilde sürdürür.