Çiçek

Lilyum & Zambak

Filtrele
Temizle

Filtrele

Lilyum Türleri ve Lilyum Fiyatları

Lilyum bir diğer bilinen adı ile zambak, gönderilen kişi ile olan ilişkinize göre mana kazanır. Anneye gönderildiğinde hürmet dolu, sevgiliye gönderildiğinde aşk dolu, arkadaşa gönderildiğinde ise sevgi dolu bir anlam taşır zambak çiçeği.

Çiçek aranjmanlarında beyaz lilyum sadeliği ve şıklığının yanı sıra, güzel kokusu ile sıklıkla yer alır. Ayrıca kolay bakımları ve güzel görünümleri ile salon ve saksı çiçeği olarak da oldukça popüler çiçeklerdendirler.

Lilyum Bakımı Nasıl Yapılır?

#1 Sulama suyun toprağın her yerine yayılacak şekilde yapılmalıdır. Hep aynı ölçüde ve aynı günde su verilmelidir. Sulama için toprağın kuruması beklenmelidir ve toprağın tamamen kurumasına izin verilmemelidir.

#2 Güneş ışığını doğrudan almasına gerek yoktur. Çok sıcak veya soğuk havalar lilyum çiçeği için uygun değildir.

#3 Bulunduğu yer zambak bitkisi açısından bir başka önemli etmendir. Hava akımı bu bitkiler için olumsuz koşullar yaratır.

#4 Besin takviyesi de önemlidir. İlkbaharda ak zambak bitkinizin çiçekleri açmadan önce ve çiçekleri solduktan sonra gübre veya organik sıvı besin takviyesinde bulunabilirsiniz.

#5 Saksı değişimi iki yılda bir, sıcak ayların başladığı ilkbahar aylarında yapılmalıdır. Saksı seçimi oldukça önemlidir. Köklerin rahat bırakılması önerilir. Küçük saksılarda sıkıştırılmamalıdır.

#6 Solan çiçekler hemen koparılmalıdır. Bitkinin gücünü çekmesi engellenmelidir. Çiçekleri kesinlikle el ile koparılmamalı, makas kullanılmalıdır. Aynı şekilde solan yapraklar da bitkinin üzerinden kesilerek alınmalıdır.

#7 Zambak dikerken iri, sağlıklı soğanlar tercih edilmelidir. soğanların birbirine yakın olarak dikilmemesi, soğanların dikilirken dikkatli bir şekilde yerleştirilmesi ve uzun süre ıslak tutulmaması gerekmektedir.

#8 Zambak dikilecek toprağın uygunluğu, yapısı çok önemlidir. Soğanlar dikilmeden önce toprağı iyi işlemek, beslemek gereklidir. Toprağın bu kadar önemli olmasının bir diğer sebebi de saksı değişimi sırasında köklerin zarar görmemeleri için gerekli esnekliği sağlayabilmeleri içindir.

En Güzel Zambak Aranjmanları

Zambaklar genellikle güllerle birlikte aranje edilir. Her duyguyu ifade etmekte kullanılabilirler. Özellikle romantik çiçek buketlerinde zambak ve kırmızı güller sıklıkla kullanılır. Sevgilinize veya eşinize hem güzel kokulu hem de zarif bir çiçek aranjmanı sunmak isterseniz zambaklar ve kırmızı güllerle tasarlanmış vazoda, sepette veya buket olarak tasarlanmış çiçeklerle jest yapabilirsiniz.

Hasta ziyaretlerinde en çok tercih edilen çiçeklerdendir beyaz zambaklar. Çünkü güzel kokuları sebebi ile ortama ferahlık verirler. Tek başlarına beyazın ve yeşilin güzelliğini sergilerler.

Daha gösterişli bir aranjman arıyorsanız antoryum ve zambaklarla tasarlanan vazolu aranjmanları ve çiçek sepetlerini de deneyebilirsiniz. Sadelikten yana iseniz beyaz güller ve pembe gerberalarla tasarlanan lilyum buketlerini de mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Bir zambak türü olan barış çiçeği spathiphyllum da en çok tercih edilen salon çiçeklerindendir. Özellikle yılda birkaç defa açan beyaz çiçekleri ve dertsiz bir bitki olması ile pek sevilir, tercih edilirler. Spathiphyllum baharda çiçeklenen ancak dört mevsim yeşil kalan bir saksı bitkisidir. İlkbahar ve sonbahar aylarında olmak üzere yılda iki defa çiçek açar. Bitkiniz bu dönemlerde çiçek açmıyorsa yeteri kadar güneş ışığı almamış demektir.Eğer Barış Çiçeğinizin çiçek açmasını istiyorsanız, çiçek açması gereken dönemde sulamaya ara verin ve ışık almayan bir yerde dinlenmeye bırakın. Bitkinin toprağı tam olarak kuruduğunda sulayın ve 2 haftalık bir zaman diliminden sonra eski yerine geri getirin. Kısa süre içerisinde çiçeklenme başlayacaktır.

Sevdiklerinize 444Çiçek’in Lilyum kategorisinden mis kokulu bir lilyum buketi göndererek mutluluğunu katlayabilir, onlara hoş bir sürpriz yapabilirsiniz.