Çiçek

Mor Çiçekler

Filtrele

Mor Çiçekler

Mor ve yeşilin birleşmesiyle hoş bir kontrast oluşturan mor çiçekler, evlerinize enerjiyi, canlılığı ve baharın tazeliğini getirir. Mor renkli çiçekler siklamenden eflatuna kadar, birçok rengi içinde barındırır. Üzerinde beyaz renkli ufak dokunuşları da taşır. Tüm bu özellikleri ile zarafeti ve ihtişamı simgeler. Mor çiçekler arasında en çok orkideler ön plana çıkar. Büyük boy mor orkideler 70 cm’ye kadar gelişebilir. Orkideler, en büyük çiçeklere sahip bitki türleri arasında yer alır. Ancak, mor orkidenin mini boy seçenekleri de mevcuttur. Mini boy mor orkideler içinde minyatür bir bahçe taşıyan teraryumların da en sık kullanılan seçenekleri arasında yer alır. Tüm mor orkideler çiçeklerini bahar aylarında açar. Çiçekler gövdenin üzerindeki varlığını dört ile beş ay arasında sürdürür. Çiçeklenme sonrasında bahar dönemine kadar dinlenme evresine geçer. Güzel görünümleriyle avantaj sağlayan bu çiçekler, cam fotosentezi gerçekleştirerek odanızın havasını da temizler.

Mor Çiçekler Kime Gönderilir?

Mor asaletin rengidir. Rengin özelliği sebebiyle mor çiçekler asaleti ve hayranlığı sembolize eder. Bu sebeple Anneler Günü ve Sevgililer Günü gibi özel günlerde annenize ve eşinize bu çiçekleri gönderebilir ve onlara duyduğunuz hayranlığı ifade edebilirsiniz. Ayrıca mor birçok kültürde başarının ve dinginliğin de rengi olarak ifade edilir. Sınavda, yarışta başarılı olmuş bir arkadaşınıza bu çiçeklerden bir tanesini hediye edebilirsiniz. Aynı zamanda yeşille birleşen mor, sağlığı ve şansı sembolize eder. Bu durumda mor renkli ve yeşil yapraklı çiçekler, geçmiş olsun dileklerinizi ifade etmeniz için sizlere iyi bir yol sunar. Bunların yanı sıra mor orkidelerin kendine has anlamları da mevcuttur. Feminenliğin ve lüksün sembolü olan mor orkide, sevgilinize benzersiz olduğunu ifade etmenize yardımcı olur. Bu sebeple doğum gününde sevgilinize mor orkidelerden birisini hediye edebilir ve sizin için özel olduğunu ona hatırlatabilirsiniz.

Mor Çiçeklerin Bakımı Nasıl Olmalı?

  • Mor çiçekler de tüm saksı çiçekleri gibi güneş ışığına ihtiyaç duyar. Direkt olarak çiçeğinizin üstüne gelen güneş ışığı yaprak yanıklarına neden olabilir. Bu sebeple çiçeğinizi yarı gölge bir alana konumlandırabilirsiniz. Ancak çiçeğinizin güneş ışığından faydalandığından emin olmalısınız. Çünkü çiçeklerin uzun süre tazeliğini koruması için yeterli ışık alması gerekir.
  • Mor çiçekleri sulamak için bir kabın içine su doldurup, saksınızı su dolu kabın içine yerleştirerek on dakika bekleyebilirsiniz. Bu durum çiçeğinizin ihtiyaç duyduğu suyu çekmesini sağlar. Toprak kuruduğunda da çiçeğinize su verebilirsiniz. Ancak su miktarı fazla olursa çiçekleriniz çürüyebilir. Bu durumdan kaçınmak için haftada bir toprağa buz küpü yerleştirerek sulama yöntemini de kullanabilirsiniz.
  • Odanızın havasının kuruluğu çiçeklerinize zarar verebilir. Bu sebeple çiçeklerinizi odanın havasını kurutan klima, kalorifer gibi ısı kaynaklarından uzağa konumlandırmaya özen gösterin. Çiçeğinizin ihtiyaç duyduğu nemi alabilmesi için sprey şişesi ile günde iki kere yaprakları nemlendirebilirsiniz. Ayrıca çakıl taşlı nem tepsilerinden ve oda nemlendiricilerinden de faydalanabilirsiniz.
  • Çoğaltma dönemi geldiğinde çiçeğinizin toprağını türüne göre seçmeye dikkat edin. Mor orkide çiçekleri Hindistan cevizi lifleri, odun kömürü kırıntıları, sphagnum yosunu, perlit ve pomza içeren topraktan beslenir. Bu sebeple çiçeğinize özel karışım ve gübreler kullanmaya özen gösterin.
  • Çiçeklerinizi dinlenme dönemlerinde, çiçeklenme zamanında olduğundan daha az vitamin ve gübre ile besleyin. Ayrıca, sulama zamanlarını da daha nadir olacak şekilde organize edin. Genellikle kış ayları çiçeklerin dinlenme dönemidir.
  • Dinlenme dönemlerinin daha verimli geçmesi için çiçeklerinizi solan çiçeklerden ve çürüyen yapraklardan temizleyin. Bu sayede çiçeğiniz tamamen gelişmeye odaklanabilir ve rahatlıkla yeniden çiçek açmaya hazırlanabilir.