Çiçek

Orkide

Filtrele
Temizle

Filtrele

Orkide Çiçeği

Orkide çiçeği mistik formu, hoş kokusu ve zarif renkleriyle gerçeküstü bir görünüm sunar. En büyük çiçeklere sahip iç mekân bitkilerinden birisidir. Büyük boy orkide türleri 70 cm boyuna kadar gelişebilir. Ancak kendine özgü özellikleri olan mini orkide seçenekleri de mevcuttur. Tüm seçenekler bahar aylarında renkli çiçekler açar. Renkli çiçekler iki ile üç ay arasında taze görünümlerini sürdürür. Kendiniz için satın aldığınız çiçekle evinizin bir köşesinin renklendirebilirsiniz. Ayrıca cam fotosentezi gerçekleştiren çiçek, soluduğunuz havanın da kalitesini artırır. Bu sayede salonun yanı sıra çiçeğinizi yatak odasına konumlandırabilirsiniz. Nemi çok seven çiçeği mutfak ve banyoya da yerleştirebilirsiniz. Bu alanlardaki nem oranı daha yüksek olduğu için çiçekleriniz için oldukça faydalı olur.

Sevdikleriniz İçin Renkli Orkide Çeşitleri

Orkide çeşitleri bereketin ve zarafetin sembolüdür. Bu sembolle ünlenmiş olmalarına rağmen, farklı renk seçeneklerinin birçok anlamı bulunur. Beyaz orkide, zarafet ve saygının yanı sıra masumiyet ve saflığı simgeler. Bu sebeple Anneler Günü ve doğum günlerinde 5 dal orkide çeşitlerinden birisini annenize hediye edebilirsiniz. Ayrıca, masumiyet ve saflığı anlatan renk sayesinde beyaz orkideler, sevgilinize olan aşkınızı ifade etmenin en nazik yollarından birini de sizlere sunar. Pembe renkteki çiçekler ise kadınlığı, zarafeti ve neşeyi sembolize eder. Bu yönüyle 3 dal orkide siparişi ile doğum günlerinde yakın arkadaşlarınızı sevindirebilirsiniz. Sarı tek dal orkide seçenekleri de dostluğu ve yeni başlangıçları simgeler. Bu durum da çiçeği, yeni bir eve taşınan veya yeni bir işe başlayan arkadaşınıza iyi bir seçenek haline getirir. Mor orkide ise aşkı ilan etmenin en güzel yoludur. Krallığı ve hayranlığı sembolize eder. Çiçeklerin her bir alternatifi saksı ve fanus seçenekleri ile sunulur. Fanusta orkide şık görünümüyle evlerinize dekoratif bir güzellik katar. Bu sebeple ürünü kendiniz için de satın alabilirsiniz. Nadide bulunan bir çiçek olduğu için orkide fiyatları özeldir. Ancak tek dal ve çift dal orkide çeşitleri kısmen daha ekonomiktir. Geçmiş olsun çiçekleri için de en çok tercih edilen çiçek türlerinden biri de orkidedir.

Orkide Nasıl Bakılır?

  • Orkide nemi çok seven bir bitki olmasına rağmen fazla su sevmez. Çiçeğinin köklerini kontrol ederek su ihtiyacına karar verebilirsiniz. Köklerin yeşil olması suyu doğru miktarda aldığını, ıslak ve kahve rengi olması fazla su aldığını, gri ve beyaz olması susuz kaldığını gösterir. Ayrıca toprağa dokunarak da kuruluk olup olmadığını fark edebilirsiniz.
  • Çiçeğinizi en doğru şekilde sulamak için haftada iki veya üç adet buz küpünü saksıya yerleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra haftada bir kez su dolu bir kabın içine saksıda orkide çiçeğinizi yerleştirebilirsiniz. Bu sayede çiçek, saksının altındaki deliklerden ihtiyaç duyduğu kadar suyu emer.
  • Nemi seven çiçeğinizin yapraklarına düzenli olarak su püskürtebilirsiniz. Su püskürtme işlemini yaz aylarında günde iki defa gerçekleştirebilirsiniz.
  • Çoğu bitki gibi optimum ışık, orkideleri de mutlu eder. Ancak hiçbir koşulda çiçeğinizi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamalısınız. En doğru ışık, duvardan veya bir nesneden çiçeğinizin üzerine filtrelenerek yansıyan güneş ışığıdır.
  • Çiçeğinizin sağlıklı yaşaması için gün boyunca sabit sıcaklıkta kalması önemlidir. Bu sebeple çiçeğinizi cereyandan ve ısı kaynaklarından uzağa konumlandırmaya özen gösterebilirsiniz.
  • Bitki besinleri, çiçeğiniz için faydalı olabilir. Ancak besinleri doğrudan toprağa uygulamaya dikkat edin. Uygulama sırasında besini yaprakların üzerine denk getirmemeye çalışın.
  • Çok koyu yeşil ve sarkık yapraklar fazla gübreleme belirtisi olabilir. Çiçeğinizi ideal düzeyde sıvı gübrelerle beslemeye özen gösterirseniz bitkinizin çiçekleri çok daha uzun süre taze kalır.
  • Çiçek açma dönemi geçtikten sonra kökleri budayarak, sararmış yapraklardan ve solmuş çiçeklerden arındırabillirsiniz. Bu sayede çiçeğinizin dinlenme evresini rahat geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.