Çiçek

Papatya / Gerbera

Filtrele
Temizle

Filtrele

Papatya Çiçeği

Sade ve zarif görünümü ile ön plana çıkan papatyalar, baharın gelişini müjdeler. Saf sevgiyi ve güzelliği bir arada ifade eden papatya çeşitleri, birçok kişinin favori çiçekleri arasında yer alır. Papatyalar, küçükten büyüğe herkesi etkileyen duruşu sayesinde çiçek aranjmanlarına oldukça farklı bir hava kazandırır. Her durum ve ortam için ideal hediye seçeneklerinden olan papatya çeşitlerine göz atabilir, şık aranjmanlar arasından keyifle tercih yapabilirsiniz.

Papatya Çiçeğinin Özellikleri

Ülkemizde yetiştiriciliği yaygın şekilde yapılan papatya nisan, mayıs ve haziran aylarında açtığı narin çiçekleri ile bilinir. Hızlı şekilde büyüyen papatya çiçeği, olgunlaşma evresinin ardından yaklaşık olarak 25 cm boyuna ulaşır. İnce ve zarif yaprakları ile dikkat çeken çiçekler türüne bağlı olarak beyaz, sarı, pembe ve lila renk tonlarında açar. Kırlarda, ormanlık alanlarda, balçık topraklarda ve çayırlarda yetişen çiçekler, büyüdüğü alanı etkileyici bir görünüme kavuşturur. Yetişme koşulları ve tohum türüne bağlı olarak birçok papatya çeşidi bulunur. Mayıs, dağ, çayır, Alman papatyası çeşitleri çoğunlukla beyaz ve sarı renkli çiçeklere sahiptir. Ilıman iklim koşullarında güvenli şekilde yetişen çeşitler özellikle Akdeniz Bölgesi’nde yaygın bulunur. Taze papatyalar ile ilkbahar aylarında parklarda, bahçelerde, yeşil arazilerde hatta yol kenarlarında sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Oldukça etkileyici ve hoş bir kokuya sahip olan papatyalar herkes tarafından sevilen çiçek türleri arasında öncelikli sıralarda yer alır. Sezonluk çiçeklerden biri olan papatyalara tüm yaz ulaşabilir, sevdikleriniz için özel hediyeler hazırlamak için rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Papatya Çiçeği Kime Gönderilir?

Sevdikleriniz için hem sade hem de anlamlı bir çiçek hediyesi oluşturmak istiyorsanız, en güzel papatyalar doğru bir tercih olabilir. Her dönem en sevilenler arasında yer alan beyaz papatya gösterişten ve abartıdan uzak anlamlı bir hediye seçeneği olarak değerlendirebilirsiniz. Narin duruşu ile saflığı simgeleyen papatyalar aynı zamanda bolluk ve sağlık temennisini de dile getirmenin yollarından biridir. Sevdiğiniz kişiyi zamansız şekilde mutlu etmek için kutuda papatya çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Şık kutular içinde bir arada kusursuz görünen papatyalar zarafetten hoşlanan sevgili için ideal hediye seçenekleri arasında yer alır. Eve ve iş yerine göndermek için ideal olan çeşitler, ofis ortamlarının sevilen çiçeklerinden biridir. Eve göndermek için papatya küresi çeşitlerine göz atabilir, hareketli görünümü ile ön plana çıkan çeşitleri değerlendirebilirsiniz. Cam fanusta papatya çeşitlerine kendi yorumunuzu katabilir, şık objeler ile süslemeler yapabilirsiniz. Hangi çiçeği sevdiğini bilmediğiniz bir kişiye kutlama veya teşekkür amaçlı bir hediye göndermek istiyorsanız, papatya en risksiz seçenek olabilir. Neredeyse herkesin sevdiği çiçekler arasında yer alan sarı papatya sadeliği ve şıklığı bir arada sunmanıza yardımcı olur.

Papatya Çiçeği Nasıl Bakılır?

Bakımı özen ve sabır isteyen papatya çiçeğini ideal ölçülere sahip bir saksı içine ekerek yetiştirebilirsiniz. Evde ve ofiste rahatlıkla bakılan çiçekler, pencere önünde veya bahçede yetiştirilebilir. Güneşi oldukça fazla seven çiçekleri bol ışık alan bir odada keyifle büyütebilirsiniz. Papatyanın bakımını şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Geçirgen yapılı ve nemli toprakları seven çiçekleri killi topraklarda güvenli şekilde yetiştirebilirsiniz.
  • Toprak yapısının sert ve sıkı bir formda olmasına dikkat edebilirsiniz.
  • Çiçeklerin rahat şekilde büyümesi ve solmaması için geniş ölçülere sahip saksıları tercih edebilirsiniz.
  • Yaklaşık 2 yıl ömrü bulunan çiçekleri fazla derin olmayan bir saksıda yetiştirmeye özen gösterebilirsiniz.
  • Balkon, teras ve bahçe alanlarını saksı içindeki çiçekleri konumlandırmak için tercih edebilirsiniz.
  • Çiçeğinizi iki üç günde bir sulayabilir, toprağın her zaman hafif nemli olmasına dikkat edebilirsiniz.

Bakımı kolay ve keyifli olan papatyaları sevdiklerinize hediye etmek için özel bir günün gelmesini beklemeniz gerekmez. Kütükte papatya çeşitleri ile doğal ve sıcak görünümlü özel bir hediye hazırlayabilirsiniz. Papatya fiyatları aranjman özellikleri, çiçek türü, adedi ve boyutuna göre değişiklik gösterebilir. 444cicek.com’un sunduğu tüm çeşitleri inceleyerek bütçenize ve zevkinize hitap edenleri sipariş verebilir, sevdikleriniz için hoş sürprizlere imza atabilirsiniz.