Filtrele
Temizle

Filtrele

Sukulent Çiçeği

Sukulentlerin en önemli özelliği kalın, sulu yaprakları ve saplarıdır. Tüm kaktüslere bu sebeple su tutan anlamına gelen sukulent adı verilir. Topraktan emdiği suyu yaprak ve saplarında depolar. Bu sebeple de diğer bitkilere göre çok daha kalın yapraklı olma eğilimi gösterir. Tüm sukulent çeşitleri, benzer özelliklere sahip olsa da çok farklı boylar ve formlara sahip olabilir. Aloe vera gibi bazı türleri uygun bakım koşulları oluşturulduğu takdirde, ağırlıklı olarak ilkbaharın son, yazın ilk günlerinde çiçek açabilir. Ayrıca, sonbahar ve kış aylarında da çiçek açan kalanchoe gibi türleri de bulunur. Bahar aylarında açan sukulent çiçeği renkleriyle gözleri kamaştırır. Turuncu, sarı, kırmızı gibi renkleri bulunan çiçekler dekorasyonu güzelleştirir. Ayrıca bitkinin sap ve yapraklarında da yeşilin her tonunu görmek mümkündür. Bakımı çok kolay olan kaktüs sukulent, çok fazla sulama gerektirmediği için teraryumların da vazgeçilmez bileşenlerindendir. Teraryum içerisinde otomatik bir yaşam döngüsü oluşur. Evlere ve ofislere yerleştirilen tüm sukulentler, CAM fotosentezi yoluyla ortamdaki oksijen seviyesini yükseltir. Ayrıca elektronik cihazlardan yayılan radyosunu da büyük oranda temizler.

Mükemmel Bir Hediye Seçeneği: Sukulent

Sukulent çiçeği çeşitlerinin her biri farklı büyüklüklerdeki gövdesi ve yapraklarıyla oldukça şık bir görünüm sunar. Yaprakların su tutma özelliği gözle görülür niteliktedir. Hem su tutma özelliğinin gözlenebilmesi hem de doğal görünümü ile sukulent çeşitleri iyi bir hediye seçeneği olabilir. Teraryumlarda da sukulent çeşitlerinin görünümü küçük aksesuarlarla zenginleştirilir. Bu da hediye ettiğiniz herkesin bu çiçekleri sevme olasılığını güçlendirebilir. Ayrıca sukulentlerin bakımının kolay olması da oldukça avantajlıdır. Hem sukulentle süslenmiş teraryumları hem de aranjmanları sevdiğiniz arkadaşlarınız için de değerlendirebilirsiniz. Genellikle çok büyük boyutlarda olmayan sukulentler, çalışma masalarına da konabilir. Bu sebeple yeni bir işe başlayan arkadaşlarınıza başarı dileklerinizi ifade etmek için sukulentler en iyi seçenekler arasında yer alır. Şansı, mutluluğu ifade eden şık görünümlü çiçekler, yeni işe başlayan dostlarınızın çalışmaya motive olmasına da katkı sağlar. Sukulent fiyatları, birçok salon bitkisi alternatifine göre oldukça hesaplıdır. Sizler de sevdikleriniz için şık, asil ve bir o kadar da eğlenceli olan bitkinin çeşitlerine göz atabilirsiniz.

Sukulent Bakımının İpuçları

  • Birçok bitkinin aksine sukulentler düşük nem oranını tolere edebilir. Kuru havanın hoş olmayan yan etkilerini maruz kalmaz. Yaprakları su tuttuğu için havanın kuru olduğu iç mekânlarda, ısıdan ve kuru havadan çok fazla etkilenmeden gelişimini sürdürür.
  • Kaktüs çiçekleri güneş ışığını sever. Güneş ışığı sukulentinizin daha hızlı çiçek açmasına yardımcı olur. Salon bitkilerine göre daha dayanıklı olmasına rağmen, sıcaklıkların yüksek olduğu yaz aylarında sürekli doğrudan güneş ışığı almamasına dikkat edilebilir.
  • Diğer salon bitkileri gibi sık sulamaya ihtiyaç duymasa bile çiçeğinizin sulu kalması güçsüzleşmesine sebep olabilir. Toprağın en üst katmanını 5 cm düzeyinde kontrol ederek su ihtiyacını ayarlayabilirsiniz. Toprak kuruduğunda çiçeğinizi sulayabilirsiniz. Ayrıca susuz kalan sukulent parlak yeşil rengini kaybeder. Dolgun yaprak ve sap bölümleri zayıflar. Bu durumda da çiçeğinizin susuz kaldığını anlayabilirsiniz.
  • Fosforlu gübre kullanımı çiçeğinizi güçlendirebilir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında azot oranı düşük olan fosforlu gübre kullanabilirsiniz. Ancak aşırı gübreleme de çiçeklerinize zarar verebilir. Bu sebeple kullanım zamanı geldiğinde araya zaman ekleyerek iki ya da üç kez gübreleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Sukulentler çoğaltılması kolay bitkilerin başında yer alır. Çoğaltma için genellikle yavru ayırma yöntemi tercih edilir. Gövdeden büyüyen yavruları yeni bir saksıya dikerek çoğaltma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yavrular, yetişkinlerden daha fazla neme ihtiyaç duyar. Bunun için yavru sukulentlerinize dönem dönem sprey şişesinin yardımıyla su püskürtebilirsiniz.
  • Eğer çiçeğiniz büyüdüyse saksı değişimi için en iyi zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır. Bunun dışındaki dönemlerde de saksı değişim işlemi gerçekleştirilebilir. Saksı değişiminde torf, cürüf ve cocopeat karışımı bir toprak hazırlamanız bitkinizin daha sağlıklı olmasına katkı sağlar.