Filtrele
Temizle

Filtrele

Teraryum Çiçeği

Çiçek, toprak ve bitkilerin yerleştirildiği teraryumlar, cam bir fanusun içerisine minik bir bahçe sığdırır. Fanusun şeffaf duvarları hem ısı hem de ışığın çiçeklere ulaşması için benzersiz bir ortam yaratır. Bu sayede fanusun içinde minyatür bir ekosistem oluşur. Minyatür sistem, doğal ortamların ve bahçelerin minik bir kopyasını ortaya çıkarır. Fanusun içindeki nem sıcaklıkla buharlaşır. Buhar kabın duvarlarında yoğunlaşır. Ardından bitkilere ve toprağa geri dönüşür. Bu durum, teraryum çiçeği, bitkileri ve toprağının kurumasını önler. Şeffaf duvardan yansıyan ışık ise bitkilerin fotosentez yapmasına yardımcı olur. Sukulentler başta olmak üzere eğrelti otu, kaktüsler, orman sarmaşığı ve süs yosunu teraryum modelleri için kullanılan başlıca bitkilerdir. Çünkü bitkilerin her biri, kapalı ortamlara kolay adapte olur. Özellikle sukulentler yerleştirildiği yerdeki elektronik cihazlardan çıkan radyasyonu ortamdan arındırır. Bu sebeple teraryum bahçeleri şık olduğu kadar da faydalıdır.

Teraryum Çiçeği Nerelerde Kullanılır?

Teraryumlar, genellikle ev ve ofis gibi alanlarda kullanılır. Fanus içerisinde yetiştirilmesiyle sıradan bir çiçekten daha çok bir aksesuar görünümü de kazandırması sayesinde kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Evin her alanında kullanıma uygun olan teraryum, farklı boyut ve bitki seçenekleri sunduğundan diğer çiçekler veya eşyalar ile de uyumlu bir şekilde tasarlanabilir. Teraryum, fanusun içerisinde kullanılan nesneler ile birlikte kullanıldığı ortama şık bir görüntü kazandırmasının yanı sıra ortamdaki havanın temizlenmesine de katkıda bulunur. Eğer teraryumunuzu kullanmak istediğiniz alanı belirlediyseniz, bu alana uygun bir fanus ve bitki seçimi gerçekleştirebilirsiniz. Teras, balkon ve salon gibi alanlarda kullanımı yaygın olan teraryum bahçeleri benzersiz bir ortam yakalamanıza yardımcı olur. Birbirinden farklı tema seçeneği olması sayesinde kişisel zevklerinize de oldukça alternatiflere sahiptir.

Son Derece Şık Bir Hediye: Teraryum Çiçeği

Cam fanusta teraryum çeşitlerinin içerisine özel günleri yansıtan minik objeler eklenir. Bu objeler ürünleri özel günlere uygun hale getirir. Bazı modellerde sevimli hayvanlar bazılarında ise çiçeklerin arasında yerleştirilmiş masa ve sandalyeler yer alır. Bunların yanı sıra minyatür ev modelleri ile süslenen çeşitleri de mevcuttur. Bu çeşitler, sevdiğinize hayallerinizi ifade etmenize yardımcı olur. Örneğin, huzurlu bir hayat dilediğiniz arkadaşlarınıza huzuru tasvir eden objelerle dekore edilmiş minyatür bahçelerden birisini hediye edebilirsiniz. Uğur böceği gibi uğuru sembolize eden objelerle süslenen fanusta teraryum modellerini de yeni bir işe başlayan veya yeni mezun olan arkadaşınız şans dileklerinizi ifade etmek için sipariş edebilirsiniz. Bazı teraryumlar hem aşkı anlatan minyatür objelere hem de romantik çiçeklere sahiptir. Bu ürünlerden birini seçerek doğum gününde, Sevgililer Günü’nde veya yıldönümlerinde sevgilinize gönderebilirsiniz. Ayrıca hem evinizde hem de ofisinizde değerlendirmek üzere seçeneklerden birini kendiniz için de satın alabilirsiniz. Kompakt boyutlara sahip minyatür ve şık bahçe çeşitleri gününüzün güzelleşmesine yardımcı olur. Teraryum fiyatları, tasarımına göre farklılık gösterir. Birçok alternatif seçenek arasından bütçenize ve kendinize en uygun olanı rahatlıkla bulabilirsiniz.

Teraryum Nasıl Bakılır?

  • Fanusta doğal bir atmosfer oluştuğu için teraryumlar çok fazla bakım istemez. İçinde yer alan bitkilerin çeşitliliğine göre üç ve altı hafta arasında bir kere sulanması gerekir. Eğer fanustaki bitkileriniz sukulentlerden oluşuyorsa sulama işlemini sprey şişesiyle su püskürterek gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra fanusta mini orkide gibi çiçekleriniz mevcutsa toprağa haftada bir kere bir küp buz yerleştirebilirsiniz. Ayrıca, bir sulama programı yapmak yerine toprağın suya ihtiyaç duyup duymadığını da kontrol edebilirsiniz. Toprak kuruduğu zaman sulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Teraryumlara uygun bitkilerin çoğu parlak ışık gerektirmez. Bu sebeple bahçenizi doğrudan güneşe veya aşırı parlak ışık kaynaklarının altına yerleştirmemeye özen gösterebilirsiniz. Aşırı parlak ışık ve doğrudan güneş fanusta aşırı buharlanma meydana getirebilir. Teraryumunuzu yarı gölge bir alana yerleştirebilirsiniz.
  • Bir radyatör veya klimanın ürettiği ısı bitkilerinize zarar verebilir. Bu sebeple yerleştirdiğiniz alanın ısı kaynaklarından uzak olmasına özen gösterebilirsiniz.
  • Teraryumun içindeki bitkileriniz olması gerekenden fazla büyürse, onları uygun şekilde keserek başka kaplara yerleştirebilirsiniz.
  • Solmuş yapraklar ve çiçeklerle birlikte hasta olan bitkilerinizi de teraryumun içinden uzaklaştırmaya özen gösterebilirsiniz.
  • Zaman zaman teraryumunuzun camını hem içten hem de dıştan temizleyebilirsiniz. Cam yüzeyi kirli veya sisli kalırsa bitkilerinize ısı ve ışığın ulaşması zorlaşır. Temizlik sırasında küçük bir gazete kağıdı ve nem bırakmayan bir bez kullanabilirsiniz. Ancak, temizlikte sert kimyasallar yerine doğal temizleyiciler kullanmaya özen gösterebilirsiniz.